وب سایت سادات امامزاده بویر

صفات پسندیده و نکوهیده

صفات پسندیده و نکوهیده

امام صادق(ع) از پدرش علیهما السلام روایت کرده است که پیامبرخدا صلی الله علیه واله فرمود : خدای عزتمند هیچ آفریده ای را نیافرید جز آنکه آفریده ای دیگر را بر آن چیره ساخت.این از آن روست که چون خداوند :                                                                                                                                             l دریاها را آفرید,  دریاها برخویش بالیدند وخروشیدند و گفتند : چه چیزی بر ما چیره خواهد شد؟ پس خداوند کرده ای آسمانی را آفرید و با آنها دریاها را در بر گرفت  ودریاها را خوار و زبون ساخت. زمین بر خود بالید و گفت : چه چیزی بر من چیره می شود؟                                                                                      lپس خداوند کوه را آفرید و به سان میخ هایی برپشت زمین فرو کوبید واستوار ساخت ونگذاشت که زمین آنچه بر پشت خود دارد به لرزه در آرد. زمین خوار شد و آرام گرفت. کوه در برابرزمین برخویش بالید وسرکشی کرد و گردن افراشت وگفت : چه چیزی برمن چیره می شود؟

l پس خداوند آهن را بیافرید و کوه را با آهن از هم گسست. کوه آرام گرفت و خوار و زبون گشت. آهن بر کوه  بالید و گفت : چه چیزی بر من چیره می شود؟

l پس خداوند آتش را بیافرید که آهن را گداخت و آهن خوار شد. آتش زبانه کشید وهرم شراره اش را برون داد وبر خویش بالید وگفت : چه چیزی بر من چیره می شود؟

l خداوند آب را بیافرید و آب  ,آتش را فرونشاند و آتش خوارشد. آب برخویش بالید و گفت : چه چیزی بر من چیره می شود؟

l پس خداوند باد را بیافرید تا موج های آب را روان ساخت وآنچه در ژرفای آب بود پراکند و عبور آب را از گذرگاه ها بازداشت وآب خوارشد .  باد بر خویش بالید و وزیدن گرفت و دامن خویش بگسترد و گفت : چه چیزی بر من چیره می شود؟

l پس خداوند انسان را آفرید . انسان زیرک بود. چیزی برگرفت] وساخت[که او را از باد وجز آن پوشانید و باد خوار شد. انسان سرکشی کرد و گفت : چه کسی از من نیرومندتر است؟

l  پس خداوند مرگ را بیافرید وآن را بر انسان چیره ساخت و انسان خوار شد. مرگ بر خویش بالید وخدا ,که شکوهش بزرگ باد, فرمود: بر خویش نبال که من تو را میان دو گروه بهشتیان و دوزخیان سر خواهم برید و سپس هرگز تو را زنده نخواهم ساخت. پس مرگ خوار شد وهراسید.

 منبع : کتاب الخصال شیخ صدوق (ره)

  سید حسین پیربویری(بویری)[ موضوع ] :
[ برچسب ها ] :
ن : admin
ت : دوشنبه, 12 دسامبر 2016
دیدگاه‌ها برای صفات پسندیده و نکوهیده بسته هستند
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
مهدویت امام زمان (عج)

 
 
Warning: include(/home/sadatbov/public_html/wp-content/themes/emamzaman/about.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sadatbov/public_html/wp-content/themes/emamzaman/footer.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sadatbov/public_html/wp-content/themes/emamzaman/about.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/sadatbov/public_html/wp-content/themes/emamzaman/footer.php on line 12
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.